Prsteny a jiné šperky s drahými kameny – nenechte se okrást

Podvody s drahými kameny

Krádež nemusí mít vždy podobu násilnou.

Čím dál tím častější jsou případy, kdy vás okradou/podvedou běžně v obchodě. TN.cz informovala ve své reportáži 28.1.2013 o prodejcích, kteří prodávají falešné drahé kameny. Z hodnoty několika (až desítek) tisíc, mohou spadnout i na třetinu ceny.

To, že něco nakupujete v běžném obchodě ještě neznamená, že jste v naprostém bezpečí. Falešný produkt vám totiž nemusí prodat jen nedůvěryhodný prodejce na parkovišti před hypermarketem. Ke vzácným kamenům bývají obvykle přiloženy certifikáty pravosti, i ty však mohou být paděláné.

Česká obchodní inspekce přišla na alarmující pokusy prodejců obelhat kupující. Odebrala celkem 7 vzorků (4 v Praze) a 3 v Českém Krumlově. Všech 7 bylo podvodných a neobsahovaly kameny, které obsahovat měly.

Bohužel oko laika jen těžko rozpozná, zda-li se jedná o pravý vzácný kámen. Pravost kamene se totiž zkoumá laboratorně a pod mikroskopem. Běžné oko (i v případě znalce) vás může snadno zklamat.

Dávejte si tedy pozor, jestli opravdu nakupujete dražší předměty u důvěryhodného prodejce. I když v podezřelém obchodě dostanete oslňující slevu (prodejci ji často rádi nabízejí, aby takzvaně “doťukli” kupujícího), nemusí se vám to vyplatit.

Vždy se snažte nakupovat u ověřeného prodejce a i tak si pečlivě uschovejte doklad o koupi. To je to jediné, s čím můžete v případě pozdějšího nemilého překvapení bojovat o své peníze zpět.

Příspěvek byl publikován v rubrice články se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>