Pokud jste se dostali do této nepříjemné situace a byli jste okradeni, máme pro vás jednoduchý postup ke zvýšení šance na nalezení předmětu a snížení šance zlodějů tyto kradené věci prodat. A snad se díky tomuto webu podaří také tyto kriminálníky dostat tam, kam patří – k soudu.

1. Krok – ujistěte se, že byl předmět opravdu odcizen.

Pokud zjistíte, že vám nějaký předmět chybí, ujistěte se, že jste jej nezapomněli doma, u přátel, v autě a podobně. Často se to může snadno stát. Pokuste se tedy navštívit místa, kde jste byli těsně před tím, než jste zjistili, že něco postrádáte.

Nezřídka se také stává, že předmět jste mohli ztratit. Zkuste tedy zvednout telefon a zatelefonovat na nejbližší ztráty a nálezy (divili byste se, ale slušní lidé stále existují). Zkuste zavolat do restaurace, kde jste byli na oběd, do kavárny, kde jste seděli s přítelem, nebo vyzkoušejte zavolat na dopravní podnik ve vašem městě, jestli nenašli váš předmět v dopravním prostředku.

2. Nejdůležitější věci

Pokud jste si jisti tím, že vám byl předmět odcizen, první místo, kam byste měli jít, je nejbližší Policejní stanice. Nezapomeňte si s sebou vzít doklady od odcizené věci a co nejlepší fotografie, na kterých je věc dobře vidět.

Na Policii je potřeba vše nahlásit a co nejdetailněji popsat situaci, při které jste o svůj předmět přišli. Policie může, dle popisu, pachatele vypátrat velmi rychle.

Ovšem – né vždy je situace tak příznivá…

3. Zapojte se sami

Pokud jste vše patřičně nahlásili, můžete nyní také přiložit ruku k dílu. Nejdříve však, pokud jste proti krádeži pojištěni, je ještě vhodné navštívit vaši pojišťovnu a vyřídit všechny náležitosti.

Podívejte se na místa v blízkém okolí, kde by se mohl zloděj pokusit předmět rychle prodat. Podívejte se do blízkého bazaru nebo zastavárny a pozeptejte se. Pokud jsou majitelé či pracovníci stejní jako my, rádi vám poradí. Pokud jim někdo váš předmět nabídl k prodeji, třeba vám pomohou jej získat zpět.

Umístěte popis předmětu a situace, za které byl odcizen, zde v sekci přidat kradenou věc. Pokuste se předmět i okolnosti popsat co nejlépe, aby byly šance na jeho nalezení co největší. Doporučujeme také nabídnout odměnu za nalezení (nebo informace vedoucí k nalezení věci), aby ostatní uživatelé měli motivaci vás kontaktovat v případě, že váš předmět někde zahlédnou. Fotografie by měly být co nejlepší, aby bylo možno předmět opravdu identifikovat.

Stránku, kterou zde pro odcizený předmět vytvoříte, sdílejte s co nejvíce svými přáteli. Využijte k tomu sociální sítě, e-mail a požádejte své přátele, aby vaše sdělení sdíleli i se svými dalšími přáteli. Čím více lidí bude o tomto ukradeném předmětu vědět, tím spíše se k vám může zase vrátit. Stránka je také připravena pro tisk, můžete si tedy vytisknout tento předmět několikrát a rozdat tyto informační letáky po okolí, přátelům, v bazarech a podobně.