Dávejte si pozor na své platební karty!

Pozor na platební karty

Platební karta je skvělá věc. Ale stejně tak, jak může usnadnit život, vám jej může pěkně zkomplikovat. Čím jsou platební karty rozšířenější, tím se také množí problémy a podvody s nimi.

Podvodníci velmi dobře ví, že lidé s sebou většinou nenosí všechny své peníze a bankovní účet tak může být jejich častým cílem. Jenže těžko prolomí bezpečnostní systém banky (na to mají jen ti nejlepší). Mnohem jednodušší cestou jsou neopatrní uživatelé platebních karet a temná zákoutí s bankomaty.

V dnešním článku se podíváme na to, jak se vyhnout okradení skrze platební karty. Jak tomu předejít a jak se chovat, pokud o svou kartu opravdu příjdete.

Chraňte PIN platební karty

V žádném případě si nikam nezapisujte PIN vaší platební karty. Úplně tím nejhorším případem je to, že si PIN napíšete na zadní stranu platební karty. Takto můžete o peníze přijít mnohem dříve, než si vůbec všimnete, že svou kartu nemáte.

Jak se bránit:

  • Jednoduše si svůj PIN zapamatujte a nikam jej nezaznamenávejte: Žádné lístečky ani poznámky v mobilním telefonu. To jsou první místa, kam se zloděj podívá.

Dávejte si pozor na okolí, pokud vybíráte peníze z bankomatu

Pokud se chystáte vyzvednout peníze z bankomatu, dávejte si dobrý pozor na okolí. Dnešní zloději jsou velmi vychytralí a vědí, že platební karta bez PINu jim bude k ničemu. Proto nejsou výjimkou nejrůznější způsoby, jak váš PIN zjistit.

Může se jednat například o to, že bankomat vaši kartu “spolkne” a už vám ji nevrátí, přičemž zloděj je připraven opodál na to, si ji záhy vyzvednout i s penězi.

Nebo může být na bankomatu instalována bezdrátová miniaturní kamera, které si nemusíte ani všimnout. Zloděj zaznamená zadání vašeho PINu a následně vám kartu ukradne.

No a nebo mohou jednoduše číhat poblíž bankomatu a napadnout vás právě při výběru hotovosti.

V každém případě si dávejte pozor na okolí i bankomat samotný. Při sebemenším podezření raději použijte jiný bankomat, nebo kontaktujte technickou podporu bankomatu.

Jak se bránit:

  • Důkladně si prohlédněte okolí i samotný bankomat předtím, než jej použijete.
  • Nenechte nikoho přistupovat příliš blízko během procesu.
  • Pokud se bankomat chová podezřele, okamžitě volejte technickou podporu.
  • V případě, že vám bankomat “spolkne” kartu a nevrátí ji, obraťte se na technickou podporu a nevzdalujte se od bankomatu.

Pokud kartu ztratíte, ihned ji zablokujte

Může se stát, že někde zapomenete peněženku nebo tašku, nebo že vám ji někdo sprostě ukradne. V takovém případě udělejte maximum proto, aby nepoctivý nálezce, popřípadě zloděj, měli co nejmenší šance se k vašim penězům dostat.

Jak se bránit:

  • Dodržujte bod 1. tedy chraňte si svůj PIN.
  • V případě odcizení nebo ztráty platební kartu co nejdříve zablokujte.
  • Nahlaste (v případě krádeže) trestný čin na Policii ČR.

Nastavte si rozumné limity

U každého účtu si můžete nastavit finanční limit, kolik peněz můžete utratit či vybrat. Nastavte si tento limit rozumně. V případě, že vám kartu někdo ukradne nebo ji ztratíte. Může být způsobená škoda mnohem nižší, než v případě, že žádný limit nastavený mít nebudete.

Jak se bránit:

  • Nastavte si rozumný denní limit na vaší platební kartě/účtu

Naučte se kontrolovat své výpisy

Jakákoli banka umožňuje sledovat výpisy transakcí. naučte se tyto výpisy kontrolovat a v případě jakýchkoli nesrovnalostí ihned banku kontaktujte.

Jak se bránit:

  • Naučte se kontrolovat své bankovní výpisy, například vždy když provádíte pravidelné platby.

Závěrečný tip:

Zařiďte si, aby vám banka při každé platbě, či při každém výběru, zaslala informační sms. Tak budete mít změny vždy pod kontrolou.

Nezapomínejte na to, že platební karta otevírá bránu k vašim penězům (a často k mnohem většímu obnosu, než máte běžně v peněžence). Nepodceňujte bezpečnostní opatření a vždy buďte nadmíru obezřetní…

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>